KOLEGIUM ZAKŁADÓW LECZNICTWA OTWARTEGO
Biuro Organizacyjne
30-695 Kraków
ul. Schweitzera 7
Tel. 012 371 19 31
Fax 012 371 19 33
biuro@kzlo.pl
W związku z prośbami naszych członków poniżej zamieszczone zostały do pobrania wykazy leków refundowanych w formacie .pdf i .xls.
W zaistaniałej sytuacji kluczowa wydaje się decyzja - czy recepta zawierająca adnotację: Refundacja leku do decyzji NFZ jest ważna w świetle obowiązujących przepisów? Jeśli taka recepta zostanie uznana za ważną, jako "dokument" uprawniajacy do zakupu leku, to pacjent nie może zostac pozbawiony możliwości nabycia w aptece leku. Decyzja o poziomie refundacji w tym przypadku staje sie niezalezna od lekarza. Tym samym zostana wypełnione zapisy definicji porady lekarskiej w POZ - §2, ust. 1 pkt 7, Zarządzenia Prezesa NFZ Nr 85/2011/DSOZ. W przeciwnym przypadku (jeśli recepta z adnotacją Refundacja leku do decyzji NFZ uznana zostanie za nieważną i aptekarze odmówią sprzedaży leku nawet za odpłatnością 100%) to wystawienie takiej recepty pozbawi pacjenta mozliwości nabycia leku sprzedawanego wyłącznie na receptę. A tym samym możliwości leczenia. Co w naszym przypadku skutkować będzie konieczościa ponownej wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim i powrót do punktu wyjścia. Mając na uwadze powyższe proponuję podjąć stosowne działania, po ogłoszeniu decyzji co do realizacji recept z adnotacją: Refundacja leku do decyzji NFZ po ogłoszeniu stanowiska przez Naczelną Radę Aptekarską.
Zasadne wydaje się (w obecnej sytuacji) przyjęcie rozwiązania jak najmniej angażującego lekarzy w wszelkie procedury administarcyjne (ponowne wizyty, przepisywanie recept, szukanie poziomu refundacji każdego leku, itd.). Wydażenia ostatnich dni jednożnacznie pokazują na konieczność wypracowania nowej formuły kontaktów pomiędzy medycznymi podmiotami gospodarczymi a Ministerstwem Zdrowia i NFZ.
Z poważaniem
Koordynator ds. Organizacyjnych KZLO
Dr Jerzy Radziszowski