KOLEGIUM ZAKŁADÓW LECZNICTWA OTWARTEGO
Biuro Organizacyjne
30-695 Kraków
ul. Schweitzera 7
Tel. 012 371 19 31
Fax 012 371 19 33
biuro@kzlo.pl
Sz. Państwo!
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi komunikatu z dnia 28.02.2025 skierowanego do podmiotów realizujących świadczenia w rodzaju POZ, zwróciłe się z pismem do MOW NFZ w Krakowie. Problem został zgłoszony do Prezesa OIL w Krakowie.
Sz. Pani Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska
Dyrektor MOW NFZ w Krakowie
W nawiązaniu do komunikatu z dnia 28.02.2025
Szanowni Państwo,
Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej w nawiązaniu do komunikatu z dnia 31.01.2025 r. na temat zapowiadanej zmiany wagi reguły weryfikacyjnej 50601118 - Sprawdzenie wymagalności podania informacji o masie, wzroście pacjenta przesyła informacje jak poniżej:
W związku z zapowiadaną zmianą wagi reguły weryfikacyjnej 50601118 - Sprawdzenie wymagalności podania informacji o masie, wzroście pacjenta (dla świadczeń poz) przypominamy, że przy braku przekazania wymaganej przepisami informacji dotyczącej masy ciała i wzrostu pacjenta, waga błędu dla pierwszej porady zrealizowanej w styczniu albo w lutym 2025 r. będzie oznaczona jako ostrzeżenie, natomiast od marca 2025 r. waga wspomnianej reguły dla takiej porady będzie oznaczona jako błąd krytyczny.
Dodatkowo informujemy, że powyższe sprawdzenie przy kolejnej poradzie lekarza POZ, której dotyczy reguła, udzielonej w danym roku kalendarzowym, w ramach której przekazano wymagane dane o masie i wzroście pacjenta, zniesie wcześniej nałożone ostrzeżenie albo błąd krytyczny podczas weryfikacji wstecznej przeprowadzanej przez Oddział Wojewódzki NFZ.
Znacząca ilość pacjentów nie wyraża zgody na dokonywanie obligatoryjnego pomiaru masy ciała, wzrostu i informacji o używkach oraz odmawia podania takich informacji uznając ją za naruszenie ich prywatności.
Odmowa poddania się pomiarom i/lub podania powyższych danych przez pacjenta będzie równoznaczna z brakiem możliwości rozliczenia świadczenia przez Świadczeniodawcę.
Mając na uwadze powyższe proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Czy odmowa przez pacjenta dokonania obligatoryjnych pomiarów i/lub udzielenia informacji stanowi podstawę do odmowy świadczenia przez podmiot leczniczy?
Pozyskiwanie powyższych danych powinno być usystematyzowane i wprowadzane etapowo, np. w pierwszej kolejności powinno dotyczyć pacjentów objętych opieką koordynowaną.
Pomiary te są wykonywane w trakcie IPOM i weryfikowane w trakcie porad dietetycznych. Pomiary dokonywane są w podmiocie leczniczym i są w pełni wiarygodne.
Dokonywanie powyższych pomiarów w przypadku:
Wprowadzeni obligatoryjnego podawania danych we wszystkich rodzajach wizyt w POZ (warunek rozliczenia świadczeń) może spowodować pozyskiwanie danych o niskim poziomie wiarygodności.
Świadczeniodawcy (w przypadku dzieci) zgłaszają błędne obliczeniami BMI przez algorytmy z P1 oraz zasadność pytania: o informację dotyczącą używania wyrobów tytoniowych (pytanie dotyczy także noworodków i małych dzieci !!!!)
(Uwaga! Siatki centylowe dotyczące wagi i wzrostu oraz BMI są różne dla dzieci i dorosłych)
Pozyskiwanie w takim trybie i raczej wątpliwej jakości danych, z pewnością nie przyczyni się do pozyskania wiarygodnych wyników, a co za tym idzie wyciągnięte z analizy danych wnioski mogą istotnie odbiegać od stanu faktycznego.
Oburzeni zaistniałą sytuacją pacjenci żądają podania podstawy prawnej w formie pisemnej.
Mając na uwadze powyższe proszę o przestanie w formie pisemnej informacji, którą moglibyśmy przekazywać pacjentom w formie ulotki.
Należy zwrócić szczególną uwagę, iż wprowadzenie na pozór prostych czynności, wpływa na organizację i czas pracy personelu.
Średnio dokonanie pomiaru masy ciała i wzrostu (w zależności od stanu pacjenta: rozebranie, dokonanie pomiaru, ubranie się, dokonanie wpisu w elektronicznej dokumentacji pacjenta – tj. rejestracja w systemie, wprowadzenie danych, zatwierdzenie danych) to czas średnio ok 5 minut.
Zakładając 100 pacjentów dziennie x 5 minut = 500 minut (1 etat przeliczeniowy np. Pani pielęgniarki, to 7 godzin 35 minut = 455 minut)
Naszym zdaniem zbieranie danych populacyjnych na taka skale przekracza możliwości POZ, ze względu na braki kadrowe i z pewnością odbije się na dostępności udzielanych świadczeń.
Wnioskujemy o wycofanie nie przez NFZ z obligatoryjnego zbierania powyższych danych przez POZ.
Pozyskiwanie takich danych powinno wynikać jedynie ze wskazań medycznych np. dawkowanie leków w przeliczeniu na kg masy ciała, kontrola masy ciała w przypadku leczenia dietetycznego, itd.
Z poważaniem
Lek. Jerzy Radziszowski